Минтай (лат. Theragra chalcogramma, анг. Alaska pollock)— придонно-пелагічна холодолюбивая риба сімейства тріскових. Найпоширеніша риба в північній частині Тихого океану. Поряд з путасу Атлантики, тихоокеанський минтай раніше розглядався як ресурс невеликий харчової цінності. Поряд з іншими пелагічними хижаками (скумбрія, тріска, тунець, ставрида) знаходить харчування на різних трофічних рівнях.
Що ховається під торговою назвою. Минтай (Theragra chalcogramma) – риба сімейства тріскових.
Рекомендації споживачам. Популяції минтая – масової риби на Далекому Сході, знаходяться в стійкому стані, до того ж досить короткий життєвий цикл дозволяє цього виду у разі перелова швидко відновлювати чисельність. Вплив промислу минтая на екосистеми відносно невелике, хоча відзначається прилов лососевих риб і морських ссавців, але обсяги його поки не відомі. Зараз промисли минтая в далекосхідних морях проходять сертифікацію за стандартами Морського Опікунської Ради (MSC), а американські «минтаевые» промисли вже сертифіковані.
Слід з обережністю ставитися до філе так званої «вторинної заморозки» з риби, що виловлена і заморожена в Баренцевому або Далекосхідних морях, перевезена для переробки в Південно-Східну Азію, знову заморожена, а потім відправлена на ринок. Намагайтеся знайти філе первинної заморозки.
Це цікаво! Улови минтая зараз поступаються тільки уловам перуанського анчоуса, а під час нересту в деяких місцях чисельність його ікри може досягати 30 тисяч ікринок під одним квадратним метром поверхні океану.
Серед трескообразных риб Світового океану минтай займає лідируюче місце за обсягом видобутку. У середині 1980-х років світові улови минтая досягали майже 7 млн т. Половина вилову припадала на частку колишнього СРСР і Китай. У 1990-х роках улови не перевищували 5 млн т, а на початку третього тисячоліття знизилися до 2,5 — 2,9 млн т. З-за перелова існування минтая знаходиться під серйозною загрозою, тому Грінпіс закликав з осені 2009 року утриматися від покупки і споживання минтая і продуктів з нього.
Серед країн ЄС найбільшими імпортерами минтая з Росії і Китаю є Німеччина, Франція та Великобританія. У 1996 р. близько 95 % минтая, імпортованого в ЄС, було спрямовано, головним чином, ці три держави.
У 2015 році вилов минтая досяг 1,623 млн. тонн, що на 6,9% більше показника 2014 року. З 1,8 млн тонн експорту з Росії рибної продукції, лідером є минтай морожений, обсяги його поставок досягли 770 тис. тонн, збільшившись на 10,5% порівняно з 2014 роком.
Біологія. Минтай живе на глибинах до 500-700 м, а для нересту риби підходять ближче до берегів на глибини 50-100 м. Нерест відбувається взимку або навесні. Ікра плаває в товщі води, вилупилися личинки швидко ростуть. Все своє життя минтай харчується планктоном. Дозріває минтай через 3-4 роки. Зазвичай довжина минтая становить 20-50 см і вага близько 1,5 кг, хоч окремі особини можуть досягати довжини 93 см і ваги 5 кг
Промисел/аквакультура. Улови минтая дуже великі і становлять 2-4 млн т в рік. Ловлять цю рибу головним чином Росія, Китай, Японія, Канада і США, причому більша частина риби виловлюється у нерестовий період, коли вона має ікру, яка дуже цінується на японському ринку. Минтай утворює щільні скупчення, майже не містять риб інших видів. Тому прилов інших видів при промислі минтая незначний, а використання разноглубинного трала, в більшості випадків, не завдає значної шкоди донним спільнот.У той же час на Далекому Сході має місце інтенсивний вилов і знищення молоді цього виду в зимовий період, коли його ловлять в першу чергу заради ікри.
Минтай продають в охолодженому, свежемороженном і филетированном вигляді, у формі фаршу. Популярна також ікра і печінка минтая. Так звані «крабові палички» також, в основному, виготовляють з минтая або хека.
Leave a Reply
Be the First to Comment!